piątek, 17 listopada 2017

Aktywność fizyczna, sprawność klucz do wszystkiego

Aktywność fizyczna to najważniejszy składnik zdrowego stylu życia. Ona determinuje nasze zdrowie i jego podtrzymanie. Ruch jest ważny na wielu płaszczyznach, jedną z nich jest bieganie, drugą jazda na rowerze, trzecią gra w koszykówkę, itd.

Aktywność fizyczna ma wspaniały wpływ na nasz układ krążenia i układ oddechowy, a także na układ nerwowy i intelekt. Regularne ćwiczenia fizyczne powodują, że redukujemy stres i napięcie mięśni.

John Ratey napisał w książce pt.: Spark. The revolutionary new science of exercise and the brain - budowanie mięśni, czy poprawa funkcji serca i płuc to tylko efekt uboczny wysiłku fizycznego. Pamiętajcie, że głównym skutkiem regularnego treningu oprócz budowania kondycji jest też poprawa naszego samopoczucia, czy pracy naszego mózgu.

Dlaczego oprócz biegania – naszego ulubionego sportu, powinniśmy także dbać o ogólną sprawność? Odpowiedź jest prosta - ciało potrzebuje równowagi, nie powinniśmy o tym zapominać!

Sprawność to najczęściej zaniedbywany element naszego treningu – dlatego co piątek spotykamy się w TGV!

Uwielbiamy biegać, nabijać kejosy, itd. Po treningu wyzwalają się w nas endrofiny, czujemy się wspaniale i niestety z reguły pomijamy rozciąganie - bo już nam się nie chce, nie robimy ogólnorozwojowego treningu, bo to nudne. Pamiętajcie, że nasze mięśnie właśnie tego oczekują!

Pamiętajmy, że podczas biegu bierze udział całe ciało – od stopy przez staw skokowy, aż do obręczy barkowej. A więc wszystkie części ciała od stopy do głowy są zaangażowane  podczas biegu.  

To jak biegasz – zgarbiony, wolno, szybko – nie zależy od nóg, a od całego ciała np. silnego brzucha, czy siły pleców – wszystko to ma ogromne znaczenie.

W każdy piątek sprawność ćwiczymy – wszystkie nasze mięśnie są angażowane, wzmacniamy plecy, brzuch, ręce, nogi, itd. Do tego w środy stabilizujemy całe ciało i się rozciągamy. To wszystko wpływa na nasze wyniki i komfort biegania.
Dzięki temu dbamy o harmonijny rozwój całego ciała.

Kiedy prosimy się o kontuzję? Wtedy, gdy nie dbamy o całość naszego aparatu ruchowego - bo zbyt silna jedna grupa mięśniowa, to gwarant nadmiernego napięcia w innej.

Kilka przykładowych ćwiczeń: 

o    krążenia naprzemianstronne ramion w przód - po 10 na rękę
o    krążenia naprzemianstronne ramion w tył - po 10 na rękę
o    krążenia oburącz w przód - 20 razy
o    krążenia oburącz w tył - 20 razy
o    skip A - 20 razy
o    skip C - 20 razy
o    skip B - 20 razy
o    nożyce poziome rąk - 10 razy
o    nożyce pionowe rąk - 10 razy
o    cwał bokiem - 20 razy
o    przeplatanka bokiem - 20 razy
o    podskoki A - 20 razy
o    boksowanie ramionami w przód - po 10 na rękę
o    boksowanie ramionami w bok - po 10 na rękę
o    krążenia ramion: lewa ręka w przód, prawa ręka w tył - 10 razy
o    krążenia ramion: prawa ręka w przód, lewa ręka w tył - 10 razy
o    nożyce pionowe nóg (na palcach) - 10 razy na nogę
o    wieloskok (bardzo delikatny) - 10 razy


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz