czwartek, 25 stycznia 2018

Burpees - moc ćwiczenia!

Czy wiecie, że burpees to ćwiczenie, które działa na całe ciało? Poczytajcie! :) 
Burpee to ćwiczenie łączące w sobie zalety treningu siłowego i aerobowego. Wymyślił je w latach 30. XX wieku amerykański fizjolog, Royal H. Burpee, jako proste narzędzie do oceny kondycji fizycznej. Wkrótce burpees stały się elementem testów wydolnościowych w armii USA. Do dziś ćwiczenie to uchodzi za podstawowy miernik zwinności, koordynacji i siły, a poza tym stanowi doskonałe uzupełnienie treningu ogólnorozwojowego.

Burpees – na co zwrócić uwagę podczas wykonywania? 

nie zatrzymuj się - nawet najkrótsza przerwa między sekwencjami sprawia, że dużo trudniej wznowić wysiłek; 

nie spiesz się - większość osób zaczyna zbyt szybko i potem brakuje im sił. Lepiej robić burpees w umiarkowanym, ale jednostajnym tempie, bez nagłych zrywów powodujących zadyszkę; 

oddychaj - miarowy oddech pozwala wejść w rytm i zrobić więcej powtórzeń; 

dbaj o prawidłową technikę - pamiętaj o prostym kręgosłupie w trakcie robienia deski; podczas wykonywania pompki opuszczaj ciało równomiernie zamiast zniżać tylko brzuch i biodra.
Źródło: wformie24.pl i fitwiedza.pl

czwartek, 11 stycznia 2018

Strefy tętna - o co chodzi?

Strefy tętna podczas treningu wyznaczają lub pomagają nam wyznaczyć optymalną wartość tętna podczas ćwiczeń aerobowych.

Aby je zastosować w naszym treningu musimy je znać, a coraz częściej od Was na treningach słyszę – co to właściwiej jest ta strefa z czym to się je itd.

Jeśli poznasz siebie i strefy tętna to i Twój trening będzie efektywniejszy np. będziesz wiedzieć w którym przedziale najszybciej spala się tkankę tłuszczową, a w którym poprawia kondycję.

Strefy tętna to inaczej procentowe przedziały tętna maksymalnego, w jakich należy ćwiczyć w zależności od celu treningu.


Aby uzyskać najdokładniejsze dane dotyczące stref tętna jak i spalanych kalorii podczas aktywności, należy poznać swoje maksymalne tętno, a także tętno spoczynkowe (tętno mierzymy po przebudzeniu przez 5 dni z rzędu i wyciągamy średnią). Można zatem zrobić badanie wydolnościowe (bardzo dokładne wskazania) lub obliczyć wg wzoru (mniej dokładne – bardziej poglądowe) -  tętno maksymalne = 220 – wiek.

Uwaga! Tętno maksymalne każdy z nas ma swoje i jest wartością indywidualną dla każdej osoby. Składa się na nie m.in. nasz wiek czy aktywność fizyczna (wytrenowanie). Pomocne mogą być też pulsometry czy inne urządzenia, które badają nasze tętno jak np. pulsometr czy zegarek do biegania z pomiarem tętna.

Pamiętaj, że maksymalne tętno dla pływania i jazdy na rowerze może być niższe o 5 do 10 uderzeń na minutę niż tętno biegacza.

Oczywiście takie zegarki jak garmin czy suunto czy polar itp. po wpisaniu im zadanych wartości same wyliczą poszczególne strefy tętna – dlatego najważniejsze jest by poznać swoje tętno maksymalne (HR MAX) i tętno spoczynkowe.



Istnieje 5 stref treningowych. W każdej z nich w organizmie zachodzą inne przemiany energetyczne, sprzyjające bądź to redukcji tkanki tłuszczowej, bądź poprawie wydolności sercowo-naczyniowej.

Tabelka poglądowa przygotowana na podstawie opracowania firmy GARMIN. Myślę, że bardzo dobrze obrazuje nasz temat.

Strefy tętna
% max tętna
Nasze odczucia
Korzyści
1
50-60%
Regeneracja
Trucht, marsz

Trening dla początkujących poprawiający wydolność oddechową,

2
60-70%
Spalanie tłuszczu

Wygodne tempo, trochę głębszy oddech, możliwe prowadzenie rozmów

Podstawowy trening poprawiający wydolność sercowo-naczyniową, intensywne spalanie tłuszczu
3
70-80%
Areobowa
Średnie tempo, trudniej prowadzić rozmowę
Zwiększona wydolność oddechowa, optymalny trening poprawiający wydolność sercowo-naczyniową, polecany dla osób o dobrej kondycji
4
80-90%
Anaerobowa

Szybkie, trochę męczące tempo, szybki oddech

Zwiększona wydolność i próg beztlenowy, większa prędkość. Duży wysiłek, szybko dopada nas zmęczenie.
5
90-100%
Max wysiłek
Bardzo szybkie tempo, nie do utrzymania przez dłuższy czas, ciężki oddech
Wydolność beztlenowa i mięśniowa, zwiększona moc











czwartek, 4 stycznia 2018

Urodzinowa niespodzianka






Wczorajszy stretching był nietypowy - zwariowana grupa biegaczy przygotowała dla mnie urodzinową niespodziankę! Jej efekt zamieszczam poniżej 😎! Baaaaardzo Wam dziękuję za pamięć i oryginalny, najlepszy na świecie, kalendarz 😍. Będzie mi służył aż 2 lata, bowiem... sami spójrzcie 😂! Dla mnie to oznaka szczęścia, dzięki Wam 365 dni w roku będę chodził z "bananem" na twarzy i kolejny rok także 😊! Jeszcze raz dziękuję, jesteście niezastąpieni 😊.


poniedziałek, 1 stycznia 2018

Hop i Nowy Rok

Nowy Rok 2018 rozpoczął się biegowo. 🏃‍♂️🏃‍♂️😍Okazuje się, że z Anna jeszcze do Szklarskiej Poręby do kwietnia wrócimy, bo wczoraj wygraliśmy voucher weekendowy w Białej Dolinie 
Nowy Rok to i nowy cel, Ania mnie zapisała, a ja mam fefry, ale podejmę się wyzwania - Bieg 7 Szczytów i 240 km... 🗻🗻🗻
2017 rok zamknąłem stanem licznika ponad 3900 km, jaki będzie nowy Rok? Paweł coś wiesz?